Aceton – właściwości, zastosowanie, porównanie do innych środków przy pracach jachtowych.

Czym jest aceton i do czego można go używać ?
Aceton jest bardzo agresywnym rozpuszczalnikiem, powinno się go używać tylko do mycia narzędzi. Absolutnie nie nadaje się do odtłuszczania malowanej powierzchni przed nałożeniem kolejnej warstwy farby. Może spowodować degradację poprawnie wykonanej powłoki malarskiej. Nigdy nie powinno się także używać acetonu jako rozcieńczalnika do jakichkolwiek farb, nie tylko jachtowych.

Nadaje się do usuwania starych powłok malarskich, jeśli założeniem jest usunięcie farby (poprzez jej rozpuszczenie) aż do gołego laminatu, np. przy generalnym remoncie kadłuba. Znacznie lepiej jednak, taniej i efektywniej robi się to mechanicznie, szlifierką, lub podgrzewając opalarką. Zmywanie acetonem jest zdecydowanie zbyt drogim rozwiązaniem.

Oliva Cleaner a aceton.
Oliva Cleaner to koncentrat, środek myjący w rodzaju detergentu. Służy do zmywania zanieczyszczeń z powierzchni: kurzu, pyłów, olejów, smarów. W przypadku użycia należy przyrządzić roztwór, zmyć powierzchnię (myjką, szmatą), a potem spłukać wodą.

Aceton nie usunie zanieczyszczeń. Aceton przede wszystkim, i co najgorsze, będzie rozmazywał wszystkie brudy, które pod jego wpływem się rozpuszczą. Cały brud będzie wcierany w powierzchnię, którą teoretycznie chcemy wyczyścić do malowania. Wynika to z tego, że aceton to czysty rozpuszczalnik.

Dodatkowo będzie rozpuszczał, czyli niszczył farbę, która jest położona jako pierwsza powłoka na malowaną powierzchnię (np. farba podkładowa). Dlatego też nie powinien być używany w żadnym etapie przygotowania powierzchni do malowania.

Oliva CleanerW sklepach żeglarskich w kategorii środki do mycia powierzchni i odtłuszczania stawia się obok siebie denaturat, aceton, i takie preparaty jak Oliva Cleaner. Trzy różne substancje chemiczne. Pierwszy to alkohol, drugi to keton (czyli aceton), a trzeci to po prostu detergent, silnie alkaliczna substancja.

Jakie jest spektrum działania każdego z nich ?
Przecierając powierzchnię deanturatem, czyli alkoholem można usunąć sporo zanieczyszczeń. Wysuszy się także powierzchnię (wilgoć). Nie da się natomiast usunąć tłuszczu.

Zatłuszczonych powierzchni nie wyczyści się też acetonem. Można zrobić takie doświadczenie mając powierzchnię zanieczyszczoną, np. smarem, czy nawet masłem. Aceton, jak każdy inny rozcieńczalnik, nie usunie tłuszczu z powierzchni, tylko go rozprowadzi.

Natomiast w przypadku Cleanera jest to możliwe. Cleaner to koncentrat, który ma dobre właściwości czyszczące już przy stężeniu 1%. Jest środkiem o bardzo wysokiej wydajności. Co również jest bardzo istotne ulega pełnej biodegradacji, jest niepalny i nietoksyczny dla użytkownika.